Inductee Teams

                                                                                              

 

1949 Football Team
Undefeated Regular Season 9-0
 Row 1 - John Hay, John Gardner, Glenn Reynolds, Wayne McClure, Paul Gray, 
Bill Remington, Carl Young, Bob Palmer, Bill Foster, Oliver Vaughn, Tom Ellis
John Ullman
Row 2 - Ed Haudenschild, Gene Workman, Pat McCaskey, Duane Yoder, 
Alford Taylor, Jack Irving, Tom Butler, Jim Richardson, Paul Robison, Don Sidle
Ken Etzwiler, Larry Rush, Larry Rader
Row 3- Manager Jim Curren, Coach Harry Stetler, Alvin Fliger, Fred Sellers, 
Charles Rhea, Jack Bell. Tom Flickinger, William Taylor, Jack Augenstein
Floyd Wolf, Jack Porter, Dick Porter, Roy Campbell, Lee Bernard
Head Coach Elmer Boyer, Manager Danny Foster

1951 Loudonville Football Team
Undefeated Regular Season 9-0
Row 1 - Bob Cowen, Ed Haudenschild, Charles Spreng, Jim Gorrell, Ken Etzwiler
Roger Roach, Jim Richardson, Don Sidle
Row 2- Lee Bernhard, Larry Rush, Dick Porter, Jim Currans, Duane Yoder, Jack Porter
Jack Augenstein, Floyd Wolf, 
Row 3 - Don Ferguson, Alvin Fliger, Bob Ellis, Charles Zody, Clinton Rooks, Sam Sellers
Bill Lindner, Pat McFarland
Row 4 - Eugene Lifer, John Messner, Gail Porter, Ralph Paisley, Ron McCabe,
Tom Burnette, Fred Sellers, Ed Wolfe
Row 5 - Manager Richard Obrecht, Max Pringle, Phillip Piper, Joe Cline, Charles Rhea, Danny Foster, Dave Roub, Manager Ed McDaniel

 

1951 Perrysville Six Man Football Team 
Undefeated Regular Season 8-0
Row 1 - Harold Phalor, Gaylord Zody, Hank Cates, Pete Easterday, John Mann
Charles Stoner
Row 2 - Coach Merle Hunter, Ed Applegate, Jim Weber, Marion Zody, Joe Brown
Bill Miller, James Schrack, Assistant Coach Jim Heiser
Row 3 - Leon Hunter, Manager Lenard Stoner, Ed Beathler, Dick Peterson, 
Ralph Lozier, Jim Austin, Manager Jim Hupp

1962 Track Team
Undefeated Regular Season 13-0
Row 1 - Ron McCloud, Ron Kiefer, Tom Thompson, Bob Derrenberger, Andy Master
Ken White, Jim Price, Gary McClure, Larry Rogers, Dave Danner, Larry Koch,
Ron Woodburn, Ron Harbour
Row 2 - Coach Bob Donelson, Dave Brightbill, Ed Butler, Glenn Oswalt, Dave Mayer,
Chris Perkins, Phil Kegg, Manager Jim Dennis, Ken Zody, Les Steele, Ken Scheck, 
Conway Dudte, Ron Zickefoose, Stewart Zody, Jim Holseybrook, Dave Weatherbee
Coach Al Buckeye

1975 Football Team
Undefeated Regular Season 10-0
Row 1- Neal Sipes, Bob Gardner, Scott Dessenberg, Tim Winters, Lawni Ziegler
Row 2 - Manager Brad Browning, Manager Mike Nickles, Jack Thatcher, Milton Spreng
Clark Gaines, Dave Drevniak, Russel Reynolds, Tom Allerding
Row 3 - Jon Fulmer, Bryan Coey, Keith Nelsen, Les Bauer, Bob Crossman, Greg Gardner
Rob Strouse, Dwain Stitzlein
Row 4 - Mike Palmer, Jeff Shearer, Bob Daubert, Jeff Richert, Tim Cowen, Jim Lingenfelter
Scott Browning, Steve Wigton, Larry Wendling

 


1978 Football Team
Undefeated Regular Season 10-0
Row 1 - C. Charley, R. Schrack, R. Temple, B Peoples, R. Beans, B. Spreng, B. Horner
M. Nickles, V. Dewitt, C. Brown, M. Dennis
Row 2 - G. Dessenberg, S. Danals, J. Grassman, B. Buzzard, W. Feightner, T. Mumper, 
B. Browning, D. Smith, E. Gillette, K. Ziegler
Row 3 - M. Henderson, L. Rieser, E. Haudenschild, J. Shearer, R. Gillette, R. Martin,
J. VanCamp,  R. Sprang
Row 4 - T. Mowery, B. Curry, J. Shearer, R. Grassman, M. Purcell, S. Zody, D. Conrad
M. Krebs, B. Stitzlein, J. Cates

 

1981 Volleyball Team
State Runner-Up / Class A 26-3
Row 1 - Diane Conrad, Laurie Phillips, Coach Carolyn Vickers, Tammy Caudill,
Mindy Curry
Row 2 - Stephanie Perrone, Katie Gardner, Jody Beans, Terri Grassman, Patti Wickham
Marcy Etling

 

1982 Volleyball Team
State Semi-Finalist / Class A 24-3
Row 1 - Erica Grove, Jody Beans, Terri Grassman, Coach Carolyn Vickers, 
Stephanie Perrone, Dawn Stoodt, Connie Kick
Row 2 - Lori Weltmer, Kathy Caudill, Lynn Byerly, Tammy Caudill, Dana Stake
Shawn Boutwell

 


 

1983 Football Team
State Semi-Finalist / Division IV 9-3
Row 1 - Bill Mott, Dave Truax, Scott Vickers
Row 2 - Ron Lance, Kevin Plank, Mark Edwards, Chuck Huffman, Doug Black
Craig Henderson, Ned Leedy
Row 3 - Jim Palmer, John Lance, Scott Gardner, James Schaffer, Doug Long, Dan Truax
Brian Hardin, Jim Perrone
Row 4 - Chuck Beachler, Steve Weltmer, Gary Wilson, Bruce Brysacz, John Porter
Brad Kline, Neal Henderson
Row 5 - Steve Stake, Randy parker, Doug Lutz, Gregg Baldner, Gary McDaniel. Rob Hinkle
Doug Boals, Tom Bender
Row 6 - John Chipner, Sean VanHorn, Tony Fliger
Row 7 - Managers: Jason Henderson, David Lance, Mike Warbel, Tim Rush, Mike Carey
Tony Rush
Not Pictured : Brian Steele, Eric Beechy, Steve Sellers


 

1985 Softball Team
State Semi-Finalist - Class AA 20-4
Row 1 - Vicki Ray, Tracee Pollard, Renea Curfman, Tammy Caudill,
Kathy Caudill, Dana Stake
Row 2 - Stef Dye, Jamie Beans, Tanya Butler, Joey Hunter, Ti Porter, Laura Quay
Row 3 - Kerry McCaskey, Andi Derr, Anne Price, Missy Stanley, Kathy Harris, Tammi Miller

 

 

1988 Football Team
State Semi-Finalist / Division IV 9-4
Row 1 - John Simmons, Mike Robinson, Herman Huffman, Chad Beachler. Aaron Butts
Row 2 - Marty Augenstein, Sean Hollinger, Steve Rogers, Dan Arnholt, Scott Hinkle
David Lance, Don Stacey, Scott Weirick, Butch Phillips, Dan Young
Row 3 - Pete Brothers, Larry Pierce, Pat Cowen, Mike Warbel, Tim Vickers, Aaron Gaines
Pat Huffman, Chris Glasener, Jack Burgess, Randy Portz
Row 4 -  Jeff Allerding, Ritchie Burkepile, Roger Russell, Rob Cutlip, Tom Sarbach
Jason Beans, Tony Rush, David Snyder, Matt Quay, Dan Weber, Brian Koch, Ronny Portz

1990 Football Team Undefeated
Regular Season 13-1 
State Runner Up 
Division IV
Row 1 -  Jeff Cutlip, Randy Portz, Reid Henwood, Jeremy Wolford, Jason Beans, Matt Quay, Dan Weber, Pete Brothers, Mike Warbel, Trent Trumpower, Dave Whitcomb, Mike Faircloth, Larry Pierce, Tony Rush, Jeff Allerding, 
Row 2 - Ritchie Burkepile, Jason VanSickle, Mike Badger, Shane VanDyke, Ritchie Wolf, Doug Simonis, Dan Hustack, Jake Augenstein, Glenn Regan, Brian Banbury, Ken Walters, Dave Manchester, Josh Kline, Shawn Disbennett, Gabe McIntire, Steve Peery, Scott Smith
Row 3 - Manager Corey Christopher, Brian Robinson, Jacob Rowland, Baylin Oswald, Erik Thompson, Chad Buzzard, Nathan Sponsler, John Vermilya, Jason Henderson, Ron Zepernick, Eric Blum, Dan Regan, Scot Robinson, Manager Zack Truax


 

1992 Girls Basketball Team
State Runner Up 
Division III 25-3
Row 1 - Heather Pollard, Lisa Rader, Rose Kline, Amy Zuercher, Susan Kline, Jackie Allerding
Row 2 - Coach Ron Kline, Heather Sprang, Jenny Allerding, Michelle Johnson, Lisa Marshall, Shannon Rice, Misty Wells, Chris Roney, Sherry Mowry, Head Coach John Wilson

 


1991 Softball Team
State Runner Up 
Division III 25-5
Row 1 - Head Coach Dave Parker, Kendra Young, Amy Zuercher, Rose Kline, Jody Drouhard, Susan Kline, Michelle Gongwer, Coach Kathy Harris, Coach Cammie Workman
Row 2 - Jennie Allerding, Michelle Johnson, Misty Wells, Jody Hinkle, Sherry Mowry, Chris Roney, Sadie Braden

 

1991 Volleyball Team
State Champions
Division III 24-3

 
Row 1 - Heidi Mallory, Rose Kline, Susan Kline, Heather Sprang, Sherry Mowery, Karissa Darr
Row 2 - Head Coach Carolyn Vickers, Amy Zuercher, Jenny Allerding, Jody Drouhard, Lisa Marshall, Misty Wells, Jenny Darr, Coach Shelly Combs


 

1993 Softball Team
State Champions
Division III 26-2
Row 1 - Karie Kirkpatrick, Rose Kline, Kendra Young, Susan Kline, Michelle Gongwer, Jennifer Sams
Row 2 - Head Coach Dave Parker, Kim Herman, Chris Roney, Michele Johnson, Sherry Mowry, Jody Hinkle, Missy Gretzinger, Coach Cammie Workman

1996 Volleyball Team 
State Runner Up
Division III 27-2
Row 1 - Kelly Gillette, Alyson Workman, Elizabeth Davis, Ann Dunmire
Row 2 - Head Coach Julie Kline, Lisa Haudenschild, Jennifer Spreng, Darci Christopher, Mikke Cowen, Kristine Thompson, Brooke Switzer, Michelle Shannon, Coach Laurie Weber

 


 

1997 Softball Team
State Champions
Division III 28-2
Row 1 -  Lindsey Harris, Kelly Newcomer, Angie Kline, Jessica Miller, Mikke Cowen, Darci Christopher, Lisa Haudenschild
Row 2 - Head Coach Scott Wharton, Ann Dunmire, Jennifer Atkinson, Kelly Mott, Jane Gooding, Alyson Workman, Suzanne Johnson, Jena Whitcomb, Coach Bill Herman


2001 Softball Team
State Runner Up
Division IV 22-7
Row 1 - Jessica Freel, Mindee Fisher, Bobbie Jo Atkinson
Row 2- Coach Ron Kline, Jill Allerding, Erin Christopher, Jill Stanley, Lauren Henley, Billie Jo Brumfield, Coach Rose VanSickle
Row 3 - Coach Wendy Swartz, Tiffany Gillette, Sarah Strausbagh, Head Coach Bill Herman, Lindsay Conway, Ashley Jenkins, Bri Smith, Coach Curt Derrenberger  
Not Pictured - Melissa Dewitt

 


 

2002 Softball Team
State Champions
Division III 23-8
Row 1 -  Erin Christopher, Crystal Dilgard, Jenni Haudenschild, Lauren Henley, Bobbie Jo Atkins, Billie Jo Brumfield
Row 2 - Lindsay Conway, Bri Smith, Ashley Jenkins, Melissa Dewitt, Jill Allerding, Jill Stanley, Sarah Strausbaugh
Row 3 - Coach Rose VanSickle, Coach Ron Kline, Head Coach Bill Herman, Coach Wendy Packard

 


 

2004 Boys Basketball Team
State Semi-Finalist
Division III 23-3
Row 1 - Manager Taylor Harris, Manager Tyler Mowery
Row 2 - Eric Nickles, Trevor Scott, CJ Spreng, David Huffman, Rodney Galloway, James Coey
Row 3 - Head Coach Mark Schlabach, Coach Erik Beun, Jason Bookman, Geoff Reeder, Zach Young, Shane Humphrey, Kyle Gillette, Eric Stitzlein, Lee Reynolds, Matt Rooks, Coach Dan Eckenwiler, Coach Jeff Frankford

 


 

2005 Boys Basketball Team
State Semi Finalist
Division III 22-4
Row 1 - Manager Trevor Mowery, Chris Strong, Logan Scott, James Coey, Trevor Scott, Matt Rooks, Caleb Orchard, Bryan Spreng, Manager Taylor Harris
Row 2 - Head Coach Mark Schlabach, Coach Erik Beun, Brandt Danals, Nick Chapman, Kyle Gillette, Geoff Reeder, Tyler Audrey, Eric Nickles, Coach Dan Eckenwiler,
Coach Jeff Franford